Polecamy tropienie ciekawostek przyrodniczych z lupą w ręku! Może uda się Wam znaleźć owady widoczne na tym obrazku?
Ten rodzaj chrząszczy to złotki nadwodne. Należą do licznej rodziny stonek. Żywią się miętą, stąd ich obecność nad wodą.
Zmienik – rodzaj pluskwiaka.
Pluskolec, zwany też grzbietopławkiem – nie bierzcie go do ręki, bo potrafi bardzo boleśnie skaleczyć! Jest drapieżny, może złapać nawet małą rybkę. Pływa na grzbiecie, ale umie też latać. Powietrze pobiera, wystawiając koniec odwłoka nad wodę.
Po powierzchni wody ślizga się inny pluskwiak – poślizg wysmukły. Wygląda jak trawka, albo cienki patyczek i jest drapieżnikiem. Porusza się po wodzie dzięki napięciu powierzchniowemu. Uwaga: może ukąsić!
Ta larwa chruścika ma domek z muszelek ślimaków wodnych, inne budują domki z patyczków, kamyków, kawałeczków roślin, glonów i wielu innych materiałów.
Larwa ważki przygotowuje się do wyklucia z poczwarki w dorosłego owada. Na końcu odwłoka ma trzy skrzelotchawki, dzięki którym oddycha. Jest bardzo zwinnym i szybkim drapieżcą.
Strumycznik – drapieżny owad, bardzo rzadki w Polsce, żyjący wyłącznie w najczystszych miejscach.
Biedronki trzcinówki. Nazywają się tak, bo są bardzo nieśmiałe i lubią się chować w łodygach trzcin. Żyją więc nad wodą. Są malutkie i, jak wszystkie biedronki, drapieżne.
Rzekotka – nie mylić z żabą!
To jest żaba.
Oprac. na podstawie materiałów przygotowanych przez Katarzynę Bajerowicz